Roleta zewnętrzna nie chce się podnieść lub sama opada? Najprawdopodobniej została w jakiś sposób uszkodzona albo coś blokuje jej działanie. Usterka nie musi być poważna, dlatego warto na początek samodzielnie spróbować jej zaradzić. Podpowiadamy, jak naprawić zwijacz rolety zewnętrznej!
Osłony są używanie niemalże każdego dnia, dlatego ich mechanizm jest szczególnie narażony na uszkodzenia. Zwykle wynikają one nie tyle z wadliwości samego sprzętu, co z niewłaściwej obsługi czy działania różnych szkodliwych czynników zewnętrznych. Często można w prosty sposób poradzić sobie z takim kłopotem. Dowiedz się, jak naprawić zwijacz rolety zewnętrznej!
Jak naprawić zwijacz rolety zewnętrznej?
Osłona nie działa? Najpierw dokładnie ją obejrzyj, by znaleźć przyczynę problemu. Kiedy odkryjesz już powód, łatwiej będzie Ci ustalić, jak naprawić zwijacz rolety zewnętrznej. Czasami okazuje się, że nie stało się nic poważnego – np. linka źle się zawinęła. Jeśli jednak nie widzisz nic wzbudzającego podejrzenia, rozłóż skrzynkę zwijacza. Do tego zwykle potrzebny jest śrubokręt, ale czasami obudowę da się po prostu zdjąć energicznym pociągnięciem, jeśli jest założona na zatrzask.
Po otwarciu można od razu zauważyć usterkę lub zacząć sprawdzać poszczególne elementy. Nie każdy oczywiście wie, jak naprawia się zwijacz rolety zewnętrznej, ale pewne nieprawidłowości są łatwe do wykrycia. Zazwyczaj winny jest sznurek/linka, który źle się zwinął, przetarł lub zerwał. W niektórych przypadkach do wnętrza mógł dostać się drobny obiekt, np. liść czy martwy owad, który zablokował mechanizm. Kolejnym częstym czynnikiem jest też uszkodzenie bądź wygięcie jednego z elementów, np. sprężyny.

Naprawa zwijacza rolety zewnętrznej
Naprawa zwijacza rolety zewnętrznej może wymagać wsparcia specjalistów, a czasami zajmuje dosłownie kilka minut. Znaczenie ma oczywiście to, co wywołało zakłócenie w działaniu osłony oraz jak poważna jest usterka. Raz wystarczy tylko oczyścić mechanizm i przywrócić go do stanu wyjściowego, a w innych przypadkach konieczna będzie wymiana części czy nawet całej instalacji.
Jeśli chce się samodzielnie podjąć próbę naprawy zwijacza rolety zewnętrznej, zawsze dobrze jest skontaktować się z jej producentem. W ten sposób można uzyskać fachowe wsparcie oraz cenne porady. W razie potrzeby otrzyma się też wymienne części. Najważniejsze jest jednak, by ostrożnie obchodzić się z osłoną. Przypadkiem można pogłębić uszkodzenie, a nawet nieodwracalnie zniszczyć mechanizm.
Co zrobić, gdy nie da się naprawić zwijacza rolety zewnętrznej?
Niestety, bywa i tak, że po sprawdzeniu wszystkich możliwych opcji nie znalazło się odpowiedniego rozwiązania. Co zrobić, gdy nie da się naprawić zwijacza rolety zewnętrznej? Najrozsądniej jest skontaktować się z producentem. Najczęściej wystarczy wymienić cały mechanizm. Wtedy należy zdjąć stary zwijacz, po czym wyciąć z niego linkę. Później trzeba zamontować nowy, włożyć do niego sznurek, a na koniec przypalić jego końce.
Chociaż cały proces nie jest zbyt skomplikowany, nie każdy sobie z nim poradzi lub po prostu nie będzie miał na to czasu. Wtedy powinno się wezwać fachowców, najlepiej specjalizujących się w takich instalacjach. Mogą od razu przywieźć ze sobą potrzebne części, dlatego szybko rozprawią się z problemem i pomogą usunąć usterkę nawet tego samego dnia.
Skoro wiesz już, jak naprawić zwijacz rolety zewnętrznej, spróbuj coś zaradzić. Jeśli taka sytuacja powtarza się już któryś raz z kolei, zdecyduj się na wymianę całej osłony. Zapoznaj się z ofertą systemysurma.pl i wybierz wytrzymałe, nieawaryjne rolety!