ROLETY MATERIAŁOWE

Rolety materiałowe

Rolety to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów na to, aby odgrodzić wnętrze domu od świata zewnętrznego. Obecnie rolety materiałowe stanowią już nie tylko ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów czy nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń znajdujących się w domu. Dzięki dużej różnorodności wzorów i kolorów, a także sposobów montażu, rolety wewnętrzne można dopasować do wystroju poszczególnych pomieszczeń oraz praktycznie wszystkich rodzajów okien, co czyni z nich nie tylko funkcjonalny, ale i dekoracyjny przedmiot.

Rolety materiałowe są najczęściej wybieranym rodzajem rolet wewnętrznych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej – można je dobrać tak, aby pasowały do koloru ścian, firanek lub tapicerki mebli wypoczynkowych. Ciekawym rozwiązaniem jest też wybranie rolet wykonanych z materiałów o tłoczonym wzorze, których struktura przypomina adamaszek, co dodaje wnętrzu szykownej elegancji. Roletki materiałowe wykonane z takiej tkaniny sprawdzą się szczególnie w pomieszczeniach urządzonych w klasycznym stylu, w których dominują elementy charakterystyczne dla aranżacji angielskich lub prowansalskich, a także rustykalnych. Roletki szczególnie polecane są do mniejszych okien np. kuchennych czy łazienkowych.

Ciekawym rozwiązaniem są rolety materiałowe okienne typu dzień/noc, które pozwalają na regulowanie nasłonecznienia wnętrza w ciągu dnia, a nocą pozwalają na całkowite zakrycie okna, co pozwala podtrzymać przyjemną i intymną atmosferę w domu czy mieszkaniu. Takie rolety wykonane są z pasów z dwóch rodzajów materiałów – jeden całkowicie przepuszcza promienie słoneczne, drugi pozwala na całkowite zakrycie okna lub w zależności od potrzeb regulację nasłonecznienia pomieszczenia. Wybierając roletę tego rodzaju, warto mieć na uwadze to, że również kolor materiału, z jakiego wykonana jest roleta ma znaczenie przy stopniu zaciemnienia i nagrzania pomieszczenia. Im jaśniejszy i cieńszy materiał, tym więcej światła będzie przepuszczał. Takie rolety polecane są do salonów i kuchni, gdzie z reguły często przebywamy w ciągu dnia. Ciemniejsze i grubsze materiały będą lepiej zaciemniały wnętrze, ale jednocześnie charakteryzują się lepszym przewodnictwem ciepła, dlatego sprawdzą się np. w sypialni czy innych pomieszczeniach, gdzie chcemy zachować intymną atmosferę.

Roletami o dużych walorach dekoracyjnych są rolety materiałowe plisowane. Rolety tego rodzaju są wykonane z usztywnianego materiału, który układa się w efektowne plisy. Tkanina może być gładka lub wzorzysta. Co istotne, system montowania rolet plisowanych pozwala na dowolne ich zaciągnięcie na oknie – można je zaciągać zarówno od dołu, jak i od góry, np. do połowy okna. Warto przy tym pamiętać, że w ofercie są różne rolety materiałowe. Ceny będą zależały od ich wielkości, a także od rodzaju użytego materiału czy mocowania.

Wybierając roletę do domu czy mieszkania, warto też zwrócić uwagę na sposób mocowania. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, roleta materiałowa może być zamocowana praktycznie na każdym rodzaju okna. Jest to szczególnie ważne w przypadku okien dachowych, które montowane są pod skosem. Wcześniej, w takim przypadku zastosowanie tradycyjnych rolet materiałowych nie zawsze było możliwe. Obecnie system rolet do okien dachowych Dekolux pozwala na stosowanie ich również na oknach połaciowych.

Rolety i żaluzje plisowane to nowoczesny system osłony, cieszący się dużym powodzeniem wśród klientów, szukających niestandardowych rozwiązań. Ich konstrukcja pozwala na swobodne otwieranie okna. Zamontowane bezpośrednio przy tafli szyby umożliwiają zasłanianie z góry lub dołu, przy jednoczesnym zatrzymaniu dokładnie w miejscu, w którym chcemy. To nowość, dająca możliwość przesłony wszędzie tam, gdzie dotąd było to niemożliwe, ze względu na kształt, czy rozmiar okna.

Rolety materiałowe okienne mogą być montowane przy oknie na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest mocowanie specjalnej kasety, w której ukryta jest roleta do ramy okna. Taka kaseta może być wykonana z aluminium lub tworzyw sztucznych. Dodatkowo roleta montowana w kasecie może być wyposażona w prowadnice, co pozwala na dokładne i szczelne zasłonięcie okna. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy zależy nam na całkowitej kontroli nad nasłonecznieniem pomieszczenia. Dzięki takim prowadnicom roleta przylega idealnie do okna, co podnosi również estetykę wyglądu całego okna – żaden jej fragment nie odstaje i nie marszczy się. Prowadnice przytrzymują również roletę przy oknie w czasie rozsuwania i zasuwania jej. Taki system montażu sprawdza się także w przypadku okien z możliwością uchylenia, gdyż przytrzymują roletę przy uchylonym oknie. Prowadnice mogą być żyłkowe lub metalowe montowane przy ramie okna.

W przypadku bardzo dużych okien lub takich o nietypowym kształcie sprawdzą się rolety materiałowe wolnowiszące naścienne, które montuje się bezpośrednio do ściany lub sufitu we wnęce okiennej lub poza nią. Dzięki takiemu rozwiązaniu można jedną roletą zakryć kilka okien umieszczonych na tej samej ścianie.

Osoby, które cenią sobie wygodę i niezależność mogą zdecydować się na montaż systemu zdalnego sterowania. Taki system, w zależności od rodzaju pozwala zaciągnąć automatycznie rolety materiałowe przy pomocy specjalnego pilota lub aplikacji mobilnej. Systemy umożliwiające zdalne sterowanie przez aplikacje umożliwiają zaciąganie rolet również spoza domu. Jest to pomocne szczególnie w czasie upalnych dni, kiedy chce się ochronić wnętrze domu przed nadmiernym nagrzaniem.