Osłony są wykorzystywane każdego dnia, dlatego po czasie ich tkanina może się odbarwić, zaplamić, przetrzeć czy nawet rozedrzeć. Nie oznacza to jednak, że wtedy konieczny jest zakup nowych – jeśli mechanizm działa bez zarzutu, nie ma takiej potrzeby. Ciekawym rozwiązaniem jest ich odświeżenie. Wyjaśniamy, jak wygląda wymiana materiału w roletach!
Tak jak zmienia się np. obicie krzeseł czy wykładzinę na podłodze, tak samo można zainwestować w nową tkaninę do osłon okiennych czy tarasowych. Opcja ta często jest o wiele tańsza i łatwiejsza, dlatego cieszy się dużym powodzeniem. Dowiedz się, kiedy możliwa jest samodzielna wymiana materiału w roletach oraz jak ją wykonać!
Wymiana materiału w roletach – kiedy jest konieczna?
Wymiana materiału w roletach to świetne rozwiązanie, gdy tkanina przestała wyglądać i/lub zachowywać się jak dawniej. W wyniku nieprawidłowego użytkowania, intensywnej eksploatacji czy po prostu upływu czasu może stracić swoje pierwotne właściwości. Najczęstszym problemem jest blaknięcie ciemniejszych materiałów. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV sprawia, że zaczynają nieestetycznie się rozjaśniać. Białe z kolei mogą żółknąć, ale w tym przypadku pomocne może być zastosowanie wybielacza.
Kolejną powszechną usterką są plamy i odbarwienia. Środki czyszczące, przybory do pisania (pisaki, długopisy itp.), kosmetyki, napoje/jedzenie oraz inne zabrudzenia pochodzenia chemicznego i organicznego mogą zostawić trwałe ślady na tkaninach. Próba ich zmycia w wielu przypadkach może tylko dodatkowo pogorszyć sprawę.
Kiedy zaś tkanina się rozedrze lub przetrze, chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości, że pora na wymianę materiału w roletach. Uszkodzenia tego typu nie tylko są nieestetyczne, ale też sprawiają, że osłona może nieprawidłowo działać. Co więcej, nawet niewielkie skazy z czasem będą się pogarszać, aż mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia rolety. Nie ma więc sensu tracić czasu na półśrodki.

Jak wymienić materiał w rolecie?
Jeśli chce się wszystko zrobić w pełni prawidłowo, najlepiej bezpośrednio zapytać producenta osłon o to, jak wymienić materiał w rolecie. Najlepsze firmy podsyłają gotową tkaninę wraz ze szczegółową instrukcją. Zadanie to można bowiem jak najbardziej wykonać samodzielnie.
Na początek trzeba oczywiście zdemontować osłony, rozłożyć je i usunąć stary materiał. Następnie należy założyć (i najprawdopodobniej odpowiednio dociąć) nową tkaninę. Czasami wystarczy tylko umieścić profil lub specjalne obciążenie, ale może się okazać, że materiał należy jeszcze zszyć (najlepiej za pomocą maszyny do szycia) albo skleić. Wtedy mogą pojawić się trudności dla osób, które nie posiadają odpowiednich akcesoriów albo nie potrafią z nich korzystać.
Jeśli nie ma się czasu, zdolności czy po prostu ochoty, by na własną rękę wymieniać materiał w rolecie, najrozsądniej jest poprosić o pomoc fachowców. Osłonę można odesłać do producenta albo specjalnego punktu.
Co zrobić, gdy nie da się wymienić materiału w rolecie?
Okazało się, że nie da się wymienić materiału w rolecie, ponieważ np. usunięcie go doprowadzi do uszkodzenia mechanizmu? A może podczas samodzielnej próby niestety zniszczyło się osłonę? Wtedy trzeba po prostu kupić nową. Najlepiej jednak od razu zainwestować w roletę, która będzie wytrzymała i przez długi czas zachowa swój oryginalny wygląd oraz właściwości. Z tego względu warto zdecydować się na modele na zamówienie, które często są dodatkowo specjalnie impregnowane, a także są wykonane z wielowarstwowych, niezwykle wytrzymałych tkanin.
Wymiana materiału w roletach bywa trudnym zadaniem, dlatego nie zawsze jest sens się na nią decydować. W przypadku wieloletnich, intensywnie używanych osłon zwykle rozsądniej jest od razu kupić nową instalację. Szukasz rolet materiałowych wysokiej jakości? Sprawdź ofertę Systemysurma.pl!