Osłony zewnętrzne są intensywnie użytkowane, a do tego są każdego dnia wystawiane na oddziaływanie rozmaitych czynników atmosferycznych. Przez to niestety są podatne na usterki. Próbujesz zasłonić lub odsłonić okna bądź taras, ale instalacja ani drgnie? Wyjaśniamy, co zrobić w sytuacji, gdy problem stanowi zablokowana roleta zewnętrzna!
Dodatkowa ochrona okien jest niezwykle przydatna. Stanowi świetną barierę przed ostrym, upalnym słońcem, mrozem, a także hałasem czy nawet włamywaczami. Może jednak być wyjątkowo kłopotliwa, gdy z jakieś przyczyny przestanie prawidłowo działać. Zablokowana roleta zewnętrzna utrudnia Ci realizację Twoich codziennych planów? Dowiedz się, jak ją naprawić!
Zablokowana roleta zewnętrzna – co robić?
Zablokowana roleta zewnętrzna może być rezultatem wielu zdarzeń. Nie zawsze musi być to objaw tego, że osłona została uszkodzona. Kiedy zauważy się, że utknęła w miejscu i ani drgnie, przede wszystkim trzeba dokładnie ją obejrzeć. Absolutnie nie powinno się jej gwałtownie szarpać czy próbować na siłę ją rozwijać/zwijać – w ten sposób można łatwo ją zniszczyć. Spokojne, uważne oględziny pomogą zdiagnozować problem.
Do najczęstszych przyczyn zablokowania rolety zewnętrznej zalicza się:
– zablokowanie mechanizmu (np. gałązką, małym kamykiem, suchymi liśćmi, dużym martwym owadem),
– przymarznięcie (duża wilgoć i mróz mogą doprowadzić do tego, że mechanizm pokryje się lodem albo profil rolety po prostu przymarznie do podstawy),
– uszkodzenie mechanizmu (w wyniku nieprawidłowego użytkowania, intensywnej eksploatacji czy oddziaływania czynników zewnętrznych roleta mogła się uszkodzić, np. zerwała się taśma lub wyłamały się elementy napędu),
– nieprawidłowy montaż (jeśli kłopot pojawił się na początku użytkowania sprzętu, prawdopodobnie osłona została niewłaściwie założona).

Jeśli problem jest poważniejszy lub ma się kłopot z jego rozpoznaniem, najrozsądniej jest zwrócić się po pomoc do fachowców – najlepiej do producenta rolet. Na początek można jednak samodzielnie spróbować naprawić osłonę, zachowując ostrożność. Często okazuje się, że w prosty sposób można na własną rękę usunąć usterkę lub przyczynę blokującą roletę.
Jak naprawić zablokowaną roletę zewnętrzną?
Wiele osób nie ma pojęcia, jak naprawić zablokowaną roletę zewnętrzną. Najłatwiej jest wtedy, gdy wystarczy usunąć przeszkody, np. wyciągając wplątane gałązki czy ostrożnie roztapiając lód suszarką lub specjalnym odmrażaczem (zwykle są to środki na bazie alkoholu). Kiedy jednak zauważy się uszkodzenie mechanizmu, na pewno będzie trudniej. Mimo to, czasami można spróbować temu zaradzić.
Po skontaktowaniu się z producentem często uzyskuje się szczegółową instrukcję jak naprawić zablokowaną roletę zewnętrzną i jak postąpić w konkretnych sytuacjach. Można też otrzymać przy okazji niezbędne części wymienne, np. nową taśmę czy elementy napędu. Wtedy należy rozkręcić kasetę, by dostać się do mechanizmu. Jeśli ma się odpowiednie narzędzia, czas oraz chęci do działania, warto spróbować poradzić sobie z tym problemem – to duża oszczędność czasu, a także pieniędzy.
Co zrobić, gdy nie da się naprawić zablokowanej rolety zewnętrznej?
Okazało się, że problem jest na tyle poważny, że nie da się naprawić zablokowanej rolety zewnętrznej lub jest to po prostu nieopłacalne? Wtedy nie ma innej opcji – trzeba po prostu kupić nową osłonę. Jeśli jednak chce się mieć jak najmniej takich problemów w przyszłości, warto zainwestować w profesjonalne modele na wymiar. Takie rolety są wyjątkowo odporne i wytrzymałe, ponieważ są wykonane z materiałów wysokiej jakości. Co więcej, w razie ewentualnych kłopotów zawsze ma się pewność, że otrzyma się wsparcie od producenta – w ramach gwarancji, a także po jej zakończeniu.
Zablokowana roleta zewnętrzna nie zawsze musi być poważnie uszkodzona i często da się ją naprawić samodzielnie. Mimo najlepszych starań jesteś w stanie jej uratować? Sprawdź ofertę Systemysurma.pl, by wybrać nowe, profesjonalne osłony zewnętrzne!